Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Jesienne DWDD 2009

Jesienne DWDD już za nami. Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych w Bydgoszczy zaskoczył nas ilością uczestników. Wiedzieliśmy, że mają się spotkać Odpowiedzialni z różnych diakonii. I rzeczywiście przyjechali przedstawiciele najróżniejszych posług w Ruchu w tym także pary diecezjalne DK. Według organizatorów było nas 120 osób

Nasza grupka (diakonie: modlitwy i słowa oraz para diecezjalna) wyglądałaby tam bardzo skromnie. Zasiliły nas jednak dwie pary rejonowe i niewielka reprezentacja młodzieży z księdzem Markiem Siwką Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło -Życie czyli razem 12 osób.

Tematem DWDD była nasza posługa w Ruchu czyli nasza diakonia. Jeszcze przed spotkaniem mogliśmy przygotować się korzystając z przysłanych materiałów w postaci fragmentów tekstów dotyczących diakonii autorstwa ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Zbigniewa Snarskiego, ks. Romana Litwińczuka czy O. R. Cantalamessy i innych.

Pracując w grupach, podzieleni wg diakonii oraz krąg filialny szukaliśmy odpowiedzi na pytania jak wygląda dynamika diakonii w naszych diecezjach, co sprzyja rozwojowi diakonii oraz jakie są jej słabości i ich przyczyny. Generalny wniosek jaki wypracowaliśmy na kręgu filialnym był taki, że diakonia jest naturalną kontynuacją naszej drogi w Ruchu o ile głęboko i prawdziwie przeżyliśmy (nie zaliczyliśmy) etapy formacji podstawowej. Każdy kto spotkał Chrystusa i Jemu oddał kierowanie swoim życiem pragnie mu służyć poprzez służbę we wspólnocie, czy parafii. I tylko wtedy ta służba jest z ochotnego serca, bez przymusu i daje niezwykłą radość a nie zniechęcenie!

Nasza wielka radością jest zawiązanie się po tym DWDD diakonii ewangelizacji i diakonii komunikowania społecznego. A naszym marzeniem (chyba całkiem realnym) jest powstanie w naszej diecezji diakonii muzycznej – tyle mamy przecież sióstr i braci obdarzonych przez Pana dobrym słuchem i pięknym głosem. :)

DWDD to także czas przeżywania pięknej liturgii: Eucharystia czy nieszpory z pięknym śpiewem psalmów umacniały nas na duchu. Następne DWDD – wiosenne – będzie 17 kwietnia 2010 r. w Inowrocławiu i z pewnością będzie też sprawdzianem naszej diakonijności.

Teresa i Kazik