Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Wspólna historia

Tradycyjnie w III Niedzielę Adwentu parafię Nawiedzenia NMP w Chodzieży odwiedza ks. biskup Bogdan Wojtuś, aby odprawić Mszę świętą połączoną z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Podobnie było i w tym roku. Na Mszy świętej zgromadziło się ok. 150 par małżeńskich, aby wspólnie modlić się w intencji odnowienia łaski sakramentu małżeństwa. Jak zwykle posługę liturgiczną pełniły małżeństwa z chodzieskich kręgów Domowego Kościoła.

Ks. biskup w czasie kazania odniósł się szczególnie do ikony Świętej Rodziny, którą otrzymał w darze od Domowego Kościoła z okazji rocznicy swoich święceń kapłańskich. Jak powiedział, ma ona szczególne miejsce w jego mieszkaniu. Ksiądz biskup zaprezentował tę ikonę i zwrócił uwagę m.in. na dłonie Jezusa, Maryi i Józefa, które są jakby złączone. Podobnie w małżeństwie nasze dłonie są złączone przez Chrystusa i to On jest prawdziwym i niewyczerpalnym źródłem naszej miłości.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w chodzieskiej parafii odbyło się już po raz dziewiąty. Uświadomiliśmy sobie w czasie tej Mszy świętej, że ta uroczystość oraz Domowy Kościół w Chodzieży mają wspólną historię. Obie te rzeczywistości rozpoczęły się w tym samym czasie, w początkach obu miał też swój udział ks. Franciszek Jabłoński, który jest odpowiedzialny za diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

W tym roku małżonkowie oprócz błogosławieństwa otrzymali szczególny prezent. Po Mszy świętej odbył się koncert Janka Budziaszka i Janusza Saługi z przyjaciółmi zatytułowany „Posłuchajmy we dwoje … bo nic byś nie zyskał”. Piękne piosenki przeplatane osobistym świadectwem i odniesieniami do życia małżeńskiego stały się prawdziwą ucztą duchową dla uczestników uroczystości.

Dorota i Jacek Skowrońscy

Print Friendly, PDF & Email