Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich

W niedzielę 3 czerwca 2013 świętowaliśmy razem z księdzem Markiem Siwką jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu.

Ks. Marek Siwka otrzymał święcenia kapłańskie 4 czerwca 1988 roku, następnie pracował jako wikariusz w parafii św. Floriana w Żninie, parafii św. Józefa w Inowrocławiu, parafii św. Jakuba w Miłosławiu oraz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim. W 1998 roku został mianowany proboszczem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janikowie-Ostrowie. Jubilat należy do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi, jest również diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie, w którym działa od 1978 roku. Opiekuje się Ośrodkiem Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie, który jest otwarty dla młodzieży przez cały rok. Oprócz tego ks. Marek jest katechetą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kościelcu.

W uroczytości wzięli udział parafianie, rodzina oraz oczywiście oazowicze, którzy aktywnie zaangażowali się w diakonię liturgiczną oraz muzyczną. Świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy świętej odprawianej przez Jubilata, w czasie której dziękowaliśmy Bogu za wszystkie rzeczy, które uczynił przez 25 lat posługi kapłańskiej ks. Marka. Homilię wygłosił ks. Czesław Kroll, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża we Wrześni. Odniósł się w niej m.in. do kapłańskiej roli ojca, której ks. Marek uczył się w rodzinie, w czasie wielokrotnego pielgrzymowania na Jasną Górę oraz właśnie w Janikowie, gdzie jeszcze jako kleryk zaangażowany w oazy wakacyjne siadał nad jeziorem i zastanawiał się nad swoim kapłaństwem.

Na koniec Mszy świętej ks. Marek Siwka podziękował Bogu za wszystkie cuda, których jest stale świadkiem w swoim kapłańskim życiu: za funkcjonowanie parafii, sprzyjającą pogodę, a szczególnie za możliwość remontowania zabytkowego kościoła. Jubilat z dużym wzruszeniem dziękował również rodzinie, przyjaciołom i wszystkim obecnym. Na koniec dziekan dekanatu barcińskiego ks. Bronisław Wiśniewski odczytał list ks. prymasa Józefa Kowalczyka oraz złożył życzenia od księży z dekanatu. Następnie życzenia składali wszyscy uczestnicy uroczystości, zapewniając o swojej modlitwie i życzliwości. Specjalne śpiewane życzenia złożyła młodzież oazowa, a także przedstawiciele rodzin z Domowego Kościoła.

Po części oficjalnej nadszedł czas na piknik, na którym nie zabrakło kiełbasek z grilla oraz innych smakowitych potraw. W tym czasie diakonia muzyczna nie próżnowała i bawiła gości różnego rodzaju szlagierami. Mogliśmy w tym czasie porozmawiać ze znajomymi, cieszyć się ze spotkania, poczuć się wręcz „duchową rodziną” ks. Marka. Bardzo się z tego cieszymy i dziękujemy Bogu za Jubilata i za to, że postawił go na naszej drodze. Pan Bóg wie, co jest dla nas dobre!

Dorota i Jacek Skowrońscy

Print Friendly, PDF & Email