Oaza w Rościnnie

W Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbywają się rekolekcje Oazy Nowego Życia I stopnia dla Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, w których bierze udział blisko 100 osób z archidiecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, katowickiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji: bydgoskiej, kaliskiej i warszawsko-praskiej.

Rekolekcje, które rozpoczęły się 29 czerwca i potrwają do 14 lipca, przygotowała i prowadzi para moderatorska: Magdalena i Krzysztof Bogdziewicz z Gniezna wraz z ks. Piotrem Kotowskim. Uczestnicy poznają prawa nowego życia rozważając w kolejne dni radosne, bolesne i chwalebne tajemnice różańca.

Każdy dzień obfituje w spotkania: rozpoczyna się jutrznią, czyli modlitwą poranną, następnie małżonkowie uczestniczą w szkole życia, w której poznają duchowość małżeńską, dyskutują i modlą się w czasie rozmowy ewangelicznej, w szkole modlitwy uczą się, jak rozmawiać z Bogiem i praktykują modlitwę myślną przed Najświętszym Sakramentem. Punktem centralnym każdego dnia jest wspólnotowa Eucharystia.

Gdy małżonkowie uczestniczą w zajęciach rekolekcyjnych, dzieci przebywają pod opieką diakonii wychowawczej; mają też oddzielną liturgię Słowa na początku Mszy św., a do rodziców dołączają na procesję z darami ofiarnymi. Nie brakuje też czasu dla rodziny, czyli codziennego popołudnia spędzonego ze współmałżonkiem i dziećmi. A że w pobliżu znajdują się jeziora, wspólny spacer często jest połączony z plażowaniem i kąpielą.

Czwarty dzień oazy jest ukoronowaniem cyklu ewangelizacyjnego i w czasie uroczystej Eucharystii uczestnicy przyjmują Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela. Jest to akt odnowienia Pierwszej Komunii św. i wyrażenie pragnienia, by odtąd w swojej codzienności podążać za Chrystusem, który jest Światłem i Życiem. Ten dzień na oazie w Rościnnie miał szczególny wymiar, ponieważ uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Po liturgii wszyscy w procesji udali się do figury Matki Bożej, aby Jej powierzyć swoją drogę z Jezusem.

2013-07-04-16-33-28

Print Friendly, PDF & Email