Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W mocy Ducha Świętego

dscf8135W dniach od 20 do 23 lutego odbyła się XL Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Na Jasną Górę przybyło ponad 1100 członków Ruchu z Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Austrii i Niemiec. Nasza diecezja była reprezentowana przez siedemnastoosobową grupę z ks. Hubertem Wiśniewskim na czele. Jednak aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce pod względem liczebności musimy postarać się jeszcze bardziej. Uczestnicy z naszej diecezji współtworzyli to spotkanie przez podejmowanie posług liturgicznych np. podczas sobotniej Jutrzni.

Kongregacja rozpoczęła się w piątek wieczorem wspólną modlitwą i powitaniem przez Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie, bp Adama Wodarczyka. Biskupa Wodarczyka usłyszeliśmy też w słowie programowym poznając hasło pracy na rok formacyjny 2014/2015: „W mocy Ducha Świętego”. I rzeczywiście, czas Kongregacji był czasem poznania i działania Ducha Świętego. Poznawaliśmy go i odkrywaliśmy w wygłaszanych wykładach. Pierwszy rozpoczął swą prelekcję ks. dr Grzegorz Strzelczyk tematem „Moc Ducha Świętego w Kościele. Jedna osoba w wielu osobach.” Przedstawił w paru słowach historię Ducha Świętego w Kościele, w którym dawniej bardziej zwracano uwagę na inne myśli teologiczne i w którymś momencie Duch Święty „upomniał się” o siebie. Moc Ducha Świętego przekazana najpierw Apostołom, a potem przekazywana przez Apostołów to ciągły łańcuch który trwa do dzisiaj, a dowodem jest ciągłość episkopatu. Podzielił się też cenną uwagą, że w pierwszej kolejności to Kościół jest posiadany przez Ducha Świętego, a dopiero później to Kościół Go posiada, że każdy posiada Ducha Świętego i jest posiadany przez Niego. Podkreślił, że życie Duchem Świętym powinno być tak autentyczne jak nasz oddech. O mocy Ducha Świętego w Biblii mówił ks. dr Tomasz Tomaszewski, a moc Ducha Świętego w liturgii przedstawił nam ks. dr Tomasz Bać. Przyszedł czas na pytanie postawione przez ks. dr Wojciecha Nowackiego: „Czy Ruch Światło-Życie potrzebuje doświadczenia charyzmatycznego?”. O życiu w Duchu Świętym mówił Norbert Dawidczyk w wypowiedzi, która była nie tylko katechezą, ale również świadectwem. Wysłuchaliśmy też wypowiedzi ks. Ryszarda Nowaka „W mocy Ducha Świętego na modlitwie”. O mocy Ducha Świętego w nowej ewangelizacji powiedział nam kilka słów ks. dr Zbigniew Snarski. Kolejny temat „W mocy Ducha Świętego – wyzwania płynące z synodu o rodzinie” przedstawili Katarzyna i Paweł Maciejewscy, po raz pierwszy na Kongregacji jako para krajowa Domowego Kościoła. Przekazali wszystkim zebranym wyzwania, które wypływają z synodu o rodzinie. Jest ich siedem:

  • wezwanie do wdzięczności za łaskę sakramentu małżeństwa,
  • wezwanie do formacji małżeństw i całych rodzin (jak zauważyła para krajowa, z wielką radością odkryli, że formacja Domowego Kościoła jest odpowiedzią na wyzwania płynące z synodu),
  • wezwanie do włączenia się w pomoc w przygotowanie do małżeństwa (przede wszystkim przez świadectwo małżonków wobec dzieci i młodzieży – młodzi ludzie mają prawo oczekiwać pomocy w dojrzewaniu do małżeństwa od doświadczonych małżeństw),
  • wezwanie do ewangelizacji i świadectwa misyjnego,
  • wezwanie do pomocy najsłabszym,
  • wezwanie do dopominania się o ustawy sprzyjające rozwojowi rodziny,
  • wezwanie do włączania się w formację duchownych i pracowników duszpasterskich.

Mocą Ducha Świętego w życiu konsekrowanym dzieliły się Jolanta Szpilarewicz, odpowiedzialna główna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła i s. Małgorzata Glanc, przełożona Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Wspólnota ta zaczęła się tworzyć w 1977 roku w Lipiu i jest owocem wylania się Ducha Świętego w tej małej wiosce w 1975.

Były też prezentacje poszczególnych diakonii centralnych działających w Ruchu Światło-Życie: ewangelizacji, misyjnej, modlitwy, wyzwolenia, życia, liturgicznej, muzycznej, formacji diakonii, oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, a także miłosierdzia i społecznej. Kilka słów powiedział też Dariusz Cupiał, współtwórca ciekawej inicjatywy tato.net, natomiast do podjęcia pracy na rzecz Światowych Dni Młodzieży zaprosił ks. Grzegorz Suchodolski

Oczywiście punktem kulminacyjnym każdego dnia była Eucharystia, której codziennie przewodniczył inny biskup: w sobotę bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w niedzielę ks. bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy Jutrznią. W sobotę porannej modlitwie przewodniczył ks. Tomasz Opaliński, Moderator Krajowy Domowego Kościoła, który przypomniał nam cel postu, do którego wzywa Słowo Boże. W niedzielę wysłuchaliśmy słów ks. Pawła Płatka, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie w diecezji tarnowskiej. Natomiast na koniec każdego dnia spotykaliśmy się na Apelu Jasnogórskim.

Jubileuszowa Kongregacja była wyjątkowa ze względu na to, że Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk posługiwał już jako biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W swoich wypowiedziach dziękował za możliwość odkrywania bogactwa Ruchu w ciągu ośmiu lat posługi. W sobotni wieczór bp Adam Wodarczyk udzielił błogosławieństwa nowym członkom Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, wśród których byli przedstawiciele naszej diecezji Dorota i Jacek Skowrońscy.

Każdy wykład, usłyszane słowo było bardzo pouczające, inspirujące, pozwalające na nowo odkrywać moc Ducha Świętego działającego w Biblii, w liturgii, w Kościele, w modlitwie i dostrzec znaczenie darów charyzmatycznych.

O wylanie Ducha Świętego, aby Jego moc uzdalniała nas uczestników Kongregacji, a także wszystkich członków Ruchu do głoszenia Dobrej Nowiny, modliliśmy się przez cały czas, ale szczególnie w piątkowy wieczór i sobotnie popołudnie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Nowak. Doświadczaliśmy w tym szczególnym i wyjątkowym czasie łaski tworzenia wspólnoty w otwarciu na Ducha Świętego. Był to też czas pokrzepienia – „jest to istotne aby teraz, w dzisiejszym świecie pozbawionym głębszych wartości, ten czas był czasem szczególnej aktywności i odwagi w byciu świadkiem wiary”. Owocem naszego napełnienia Duchem Świętym jest postawa dziękczynna i uwielbienia. Nabraliśmy energii i duchowych sił do wszelkich zadań, które podejmiemy w mocy Ducha Świętego w Ruchu Światło-Życie.

Naszą relację zakończymy słowami bp A. Wodarczyka: „Wdzięczni za dar tego spotkania, polecamy całej wspólnocie Ruchu dobre owoce Kongregacji, prośmy o światło Ducha Świętego dla biskupów polskich, którzy wskażą nam Moderatora Generalnego na następne 6 lat, a także prośmy o to, by Pan sam dopełnił tego, czego pragnie od nas i od całego Ruchu zarówno w sprawach podejmowanych przez Kongregację, jak i innych.”

Mirosława i Andrzej Trojanowscy