Wrześniowe Wieczory Rodzinne

W parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży, w dniach 20-22 września 2015 odbyły się Wrześniowe Wieczory Rodzinne. Dzięki otwartości księdza proboszcza Arkadiusza Rosińskiego oraz zaangażowaniu małżeństw z Domowego Kościoła, możliwe były spotkania w formie swoistych dni skupienia.

Wieczory Rodzinne po raz pierwszy zostały zorganizowane w roku 2010. Od tamtej pory co roku we wrześniu małżeństwa z Chodzieży i okolic spotykają się na Eucharystii połączonej z konferencjami wygłaszanymi przez ks. Huberta Wiśniewskiego. Tym razem poruszony został temat kryzysów małżeńskich.

Ks. Hubert wychodząc od przedstawienia obrazów Boga jakie każdy z nas posiada przeanalizował ich wpływ na funkcjonowanie małżeństwa. Kryzys jest momentem przełomu, a dobrze przeżyty mobilizuje do przemiany oraz umacnia relacje i pomaga uzyskać większą harmonię w życiu. Potrzebna jest otwartość małżonków i obustronna chęć współdziałania. Nie wystarczy jedynie wiedzieć czym kryzys jest, lecz powinno się umieć go przeżyć. Ważne, by poszukać źródło danego konfliktu, nazwać budzące się emocje i znaleźć pocieszenie w Słowie Bożym oraz małżeńskiej rozmowie i modlitwie. Ks. Wiśniewski zauważył także, że niekiedy potrzebna jest małżonkom konkretna pomoc, przed którą nie powinni się wzbraniać. Wskazane jest nie tylko posiadanie kierownika duchowego, ale w niektórych sytuacjach także wsparcie psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Trzeba bowiem na różnych płaszczyznach dbać, a może i walczyć o swoje małżeństwo – jego ciągłość, piękno i świętość.  Teoria przeplatana była przykładami z życia oraz anegdotami, a każde spotkanie kończyło się jakimś zadaniem domowym. Trzydniowe spotkania zakończyły się modlitwą o miłość w rodzinach oraz indywidualnym błogosławieństwem każdego z uczestników.

Oczywiście nie zapomniano także o najmłodszych – dzieci miały w tym samym czasie zajęcia muzyczno-plastyczne połączone z zabawą, dzięki czemu każdy z uczestników Wrześniowych Wieczorów Rodzinnych mógł ze spokojem przeżyć swoje codzienne spotkanie.

Nie zabrakło także czegoś dla ciała. We wtorek zorganizowana została agapa, podczas której w atmosferze wzajemnego zaufania i radości można było porozmawiać przy filiżance kawy lub herbaty oraz kawałku pysznego domowego ciasta. Już dziś organizatorzy Wrześniowych Wieczorów Rodzinnych zapraszają do Chodzieży na przyszłoroczne spotkania. Natomiast wszystkich zainteresowanych pogłębianiem duchowości małżeńskiej oraz umacnianiem wzajemnych więzi rodzinnych odsyłamy na stronę Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

001

Print Friendly, PDF & Email