Dzień Wspólnoty za nami

Spotkanie całego Ruchu Światło-Życie na początku września w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu to najlepszy sposób na dobre rozpoczęcie roku formacyjnego. W naszym gronie nie zabrakło reprezentantów żadnych środowisk oazowych w naszej diecezji. Pomimo pierwszej soboty miesiąca i związanych z nią dodatkowych obowiązków duszpasterskich nie zawiedli księża moderatorzy, z moderatorem diecezjalnym księdzem Markiem Siwką na czele. Oazowa młodzież wprowadziła dużo radości i spontaniczności. Jak zwykle dopisały małżeństwa z Domowego Kościoła ze wszystkich rejonów, a najbardziej z rejonu inowrocławskiego. Cieszyliśmy się również z przedstawicieli Oazy Dorosłych, która formuje się w Inowrocławiu.

Po zawiązaniu wspólnoty był czas na wysłuchanie świadectw z rekolekcji przeżytych w miesiącach wakacyjnych, a następnie rozpoczęła się Eucharystia. Homilię wygłosił ks. Marek, który w szczególny sposób odniósł się do treści pierwszego czytania. Przypomniał nam, że budowanie braterskiej miłości to nie wskazywanie innym ich niedomagań, ale troska o własne zaangażowanie w sprawy oazowe i właściwe wypełnianie tych dzieł, do których się zobowiązaliśmy. Po homilii małżeństwa z okrągłymi jubileuszami małżeńskimi odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie. Ważny moment nastąpił po obrzędach komunii świętej, gdy nastąpiło przekazanie posług. Odpowiedzialność za rejon gnieźnieński od Małgorzaty i Mirona Rybackich przejęli Agnieszka i Piotr Zaporowscy, a za rejon inowrocławski odpowiadać teraz będą Agnieszka i Juliusz Świtalscy, którzy są następcami Agaty i Roberta Poturalskich. Ponadto nareszcie, po wielu latach rozpoczęła swoją działalność w naszej diecezji diakonia życia, za którą odpowiedzialność podjęli Elżbieta i Piotr Krzewińscy. Zapowiedziane zostało również przekazanie posługi pary diecezjalnej Domowego Kościoła, które odbędzie się w Pelplinie na ogólnopolskim podsumowaniu roku pracy Domowego Kościoła. Odpowiedzialność za Domowy Kościół w naszej diecezji od Marii i Mariana Lewandowskich przejmują Dorota i Jacek Skowrońscy. Nie zabrakło również podziękowań wszystkim kończącym swoją posługę, w tym także księdzu Tomaszowi Krawczykowi, który przez 13 lat pełnił posługę moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła. W tym czasie współpracował z aż czterema parami diecezjalnymi. Wszystkie te pary razem wyraziły swoją wdzięczność za zaangażowanie księdza Tomasza i jego pomoc i troskę o Domowy Kościół. Kolejnym moderatorem Domowego Kościoła w archidiecezji gnieźnieńskiej został ks. Sławomir Rachwalski.

Po Eucharystii spotkaliśmy się w sali parafialnej, w której mogliśmy zjeść smaczny posiłek oraz obejrzeć prezentacje z rekolekcji wakacyjnych. Jak zwykle można było cieszyć się swoją obecnością, starając się zamienić ze sobą choćby kilka zdań. Dobre spotkania jak zwykle za szybko się kończą, ale przecież tak naprawdę to nie jest koniec. W ciągu całego roku formacyjnego będzie jeszcze wiele okazji do spotkań, a następny porekolekcyjny dzień wspólnoty już za rok.

Print Friendly, PDF & Email