Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie

Jak co roku Domowy Kościół uczestniczył w obchodach odpustowych. Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe odbyły się w łączności z zakończeniem obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce oraz 100 rocznicą odzyskania niepodległości Polski.

Rozpoczęliśmy świętowanie o 915 biorąc udział procesji idącej z kościoła św. Michała Archanioła do katedry. Jest to radosne przejście z śpiewem z relikwiami świętych w tym najważniejszymi relikwiami św. Wojciecha.

Na placu św. Wojciecha u stóp wzgórza Lecha Prymas Anglii i Walii przewodniczył sumie odpustowej koncelebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy. Po Ewangelii ksiądz Prymas wręczył młodzieży Pismo Święte, wśród których byli również młodzi oazowicze z naszej diecezji. Jak zawsze wzruszający moment to wręczenie 26 krzyży misyjnych młodym księżom, zakonnicom i osobom świeckim udających się na misje w dalekie kraje – łza zakręciła się w oku ze wzruszenia.

Po uroczystej Mszy św. wierni zostali zaproszeni do ogrodów prymasowskich na piknik z żurkiem, bigosem, kawą, herbatą, oraz do zwiedzania pałacu prymasowskiego oraz muzeum i katedry z wejściem na wieżę widokową. Była loteria, z której dochody przeznaczono na akcję „Bilet dla Brata” na Światowe Dni młodzieży w 2019 roku.

My skorzystaliśmy z wszystkich atrakcji tego dnia. Ujęła nas otwartość ks. Prymasa, a cała uroczystość to było wspaniałe święto miłości, radości gdzie doświadczyliśmy piękna i bogactwa Kościoła i ludzi związanych z Kościołem. Na zakończenie po nieszporach zwieńczyliśmy radość przepysznymi lodami na starówce gnieźnieńskiej. Do domu wróciliśmy szczęśliwi z pięknie przeżytego dnia. Mówimy do zobaczenia za rok u św Wojciecha.

Maria i Marian

Print Friendly, PDF & Email