ORAR I st. w Rościnnie

16 lipca 2019 r. do ośrodka rekolekcyjnego w Rościnnie przybyło 20 par małżeńskich  z różnych zakątków Polski, Szkocji, Norwegii i Niemiec na ORAR I stopnia. Para moderatorska, Natalia i Łukasz Fiutakiewiczowie z rejonu inowrocławskiego DK, dosłownie z otwartymi ramionami witała w drzwiach każdą osobę, dzięki czemu poczuliśmy się wyjątkowo przyjęci i zasmakowaliśmy wspólnotowej jedności i radości. Duchowym przewodnikiem tego świętego czasu był ksiądz Hubert Wiśniewski wspierany przez księdza Wojciecha Orzechowskiego oraz kleryków gnieźnieńskiego seminarium Rafała Wojciechowskiego i Wiktora Dropiewskiego.

Choć rekolekcje były bardzo krótkie, to każdy z nas poczuł dar i siłę wspólnoty. Wszyscy doświadczyliśmy zjednoczenia w Duchu, bowiem w dzień przyjazdu wspólnie zakończyliśmy – odmawianą dotąd indywidualnie – nowennę do Ducha Świętego o owocny czas. I rzeczywiście była to dla nas duchowa uczta i przygoda.

Katechezy i kazania księdza Huberta oraz konferencje prowadzone przez pary animatorskie na nowo pozwoliły nam odkryć piękno i bogactwo charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Usłyszane świadectwa rozpalały w nas szczere pragnienie służby we wspólnocie, mimo wielu trosk związanych z „kulejącymi” kręgami. Uświadomiliśmy sobie, że dosłownie każdy z nas jest odpowiedzialny za czuwanie nad charyzmatem i jego rozwijanie. Wywiążemy się z tego zadania wtedy, gdy będziemy żyć zobowiązaniami, myślą ks. Blachnickiego, ale przede wszystkim Słowem Bożym. W końcu to Jezus jest naszym światłem i życiem i to właśnie jedyny Zbawiciel powinien być fundamentem naszych rodzin, kręgów oraz wspólnot.

Budowanie na Chrystusie oznacza życie modlitwą i z tego powodu szkoła modlitwy była ważnym punktem programu. Wykłady i świadectwo życia kleryków dotyczące modlitwy okazały się bezcennymi, praktycznymi wskazówkami.

Większość uczestników potwierdziła, że wyjątkowym przeżyciem była codzienna Eucharystia. Zjednoczenie w uwielbieniu, także poprzez śpiew prowadzony przez ks. Wojtka – to nasze ożywcze doświadczenie mszy świętej. Na długo zapamiętamy też dialog małżeński zaaranżowany w parku przemienionym w romantyczną kawiarenkę. Wiele owoców przyniosła adoracja z modlitwą małżeńską i indywidualnym błogosławieństwem par Najświętszym Sakramentem.

Jednym z wielu dowodów, że nasz ORAR I stopnia był czasem mocy Ducha Świętego, ufności i oddania Panu poprzez służbę w Ruchu Światło-Życie jest fakt, że aż 14 uczestników złożyło na ołtarzu deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jesteśmy wybrańcami, bowiem odkryliśmy dzięki ks. Blachnickiemu wymagającą, ale dającą poczucie pełni życia, prostą drogę do nieba. Oby rozpalony w nas płomień Bożej miłości płonął jak najdłużej i przynosił owoce w naszych rodzinach oraz wspólnotach. Chwała Panu.

Julita i Waldemar Białkowscy

Print Friendly, PDF & Email