Spływ kajakowy

W dniach 8 i 9 czerwca 2019 roku odbył się VI Spływ Kajakowy Domowego Kościoła archidiecezji gnieźnieńskiej. Tegoroczny spływ po rzece Drwęcy odbyliśmy na trasie Dąbrówka Pusta – Golub-Dobrzyń – Elgiszewo organizowany był pod hasłem „Płyniemy od zniewolenia ku wolności”.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą sprawowaną przez księdza Bartka Blata w ośrodku w Elgiszewie, po czym pokonaliśmy kajakami trasę około 25 km. Wcale nie było tak łatwo, gdyż zaskoczył nas deszcz na przemian z promieniami słońca. Na szczęście cały czas towarzyszyła nam radosna atmosfera i zauroczenie przyrodą. Wieczór spędziliśmy przy ognisku ze śpiewem i kiełbaskami. Miłym akcentem były odwiedziny byłej pary diecezjalnej DK Marii i Mariana Lewandowskich. Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a po niej wspólnym śniadaniem. W tym dniu pokonaliśmy trasę około 20 km.

Ciekawostką jest, że przy przystani w Elgiszewie przebiega polski odcinek drogi św. Jakuba zwanej po hiszpańsku Camino de Santiago, a rzeka Drwęca stanowi unikat w skali kraju, gdyż na całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Po drodze mijaliśmy więc wiele naturalnych przeszkód. Spływaliśmy kajakami pośród lasów, łąk i wysokich piaszczystych skarp tworzących urzekające krajobrazy. Mijaliśmy pięknie położony zamek krzyżacki z XIII wieku, który jest największą atrakcją turystyczną Golubia-Dobrzynia. Rzeka ma dość wartki nurt, a na niektórych odcinkach pokonywaliśmy ostre zakręty albo powalone pnie i drzewa. Niektórzy z uczestników zakosztowali również rzecznej kąpieli. Nie była to na szczęście kąpiel spowodowana wywrotką kajaków, ale chęcią ochłodzenia ciała. Było rodzinnie, wesoło, kolorowo i z przygodami. Do zobaczenia na kajakowym szlaku za rok!

Print Friendly, PDF & Email