Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Diecezjalna Oaza Matka

11 czerwca 2022 r. w Gnieźnie w kościele pw. św. Jerzego odbyła się Diecezjalna Oaza Matka. Zgromadziła wszystkich, którzy pragnęli pomodlić się w intencji owocnego przeżycia wakacyjnych rekolekcji.

Mszy Świętej z błogosławieństwem diakonii rekolekcyjnej i posłaniem na oazy wakacyjne przewodniczył ks. biskup Radosław Orchowicz. W homilii nawiązał do historii powołania Elizeusza, czytanej w czasie liturgii: „Płaszcz, który Eliasz zarzucił na Elizeusza jest znakiem powołania i przekazania mocy Bożej. Możemy powiedzieć za św. Efremem, że jest to również znak udzielenia daru prorockiego i mocy Ducha Świętego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym powołaniu Bóg posłużył się konkretnym człowiekiem, Eliaszem. Tak jest i w naszym życiu. Bóg posługuje się człowiekiem, by dzięki niemu inni mogli poznawać i wypełniać wolę Bożą”. Biskup Radosław wskazywał, że ta współpraca z Bogiem widoczna jest także w osobie św. Barnaby, którego liturgiczne wspomnienie przypada właśnie 11 czerwca. Był to człowiek dobry, pełen Ducha Świętego i wiary, i dzięki niemu mogły wypełnić się plany Boże. Jest to zadanie, które Bóg powierza osobom zaangażowanym w formację oazową. To jedocześnie powołanie do przekazywania światła i życia. Ks. biskup podkreślił, że „światło i życie rodzą się z ofiary Jezusa Chrystusa, z Jego krzyża. Bez Jego pomocy, bez Eucharystii trudno jest drugiemu przekazywać światło. To On jest źródłem, to On w nas zapala ogień Ducha Świętego”. Symbolem obecności Jezusa Chrystusa w oazie jest zapalona świeca. Ks. biskup Radosław Orchowicz, wręczając płonące świece odpowiedzialnym za poszczególne oazy, pobłogosławił ich posługę.

W naszej archidiecezji w tym roku Ruch Światło-Życie oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół organizują oazy rekolekcyjne dla uczestników na różnym etapie formacji. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w Oazie Nowego Życia I i II stopnia oraz Oazie Nowej Drogi organizowanych w różnych miejscach Polski. Dla wszystkich lubiących śpiewać i angażujących się w diakonię muzyczną odbędzie się Oaza Modlitwy i Śpiewu w Pobiedziskach. Dzieci będą się formować na Oazie Dzieci Bożych w Konarzewie. Małżeństwa z Domowego Kościoła  będą uczestniczyć w Oazie Nowego Życia II stopnia dla rodzin w Częstochowie oraz Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin I i II stopnia w Pakości.