Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

W dniach 24 i 25 kwietnia 2010 r. odbyły się w Gnieźnie uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha. W tym roku uroczystości łączyły się z jubileuszem 25-lecia posługi biskupiej Prymasa Polski, abp. Henryka Muszyńskiego, co nadało im szczególny charakter.

Rozpoczęły się 24 kwietnia wieczorem nieszporami w katedrze gnieźnieńskiej. Przewodniczył bp Tadeusz Pieronek. Homilię wygłosił bp Grzegorz Balcerek z archidiecezji poznańskiej. Po nieszporach wyruszyła z Katedry do kościoła św. Michała Archanioła procesja z relikwiami św. Wojciecha.

W niedzielę 25 kwietnia rano srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz relikwie św. Stanisława, Radzyma, Bogumiła, Jolenty i Mikołaja przeniesiono uroczyście ulicami miasta na plac u stóp katedry, gdzie odprawiona została Msza odpustowa, która była jednocześnie dziękczynieniem za 25 lat posługi biskupiej księdza Prymasa. Procesję otwierała parafia św. Wojciecha, za nimi szły kolejne parafie z Gniezna i okolic, „Mali Misjonarze”, duża grupa młodzieży od wczoraj pielgrzymującej do grobu św. Wojciecha z różnych miejscowości diecezji, a zaraz za nimi my – Domowy Kościół. Za nami szła duża grupa pielgrzymów jakubowych w charakterystycznych strojach, każdy z laską pielgrzymią i muszlą św. Jakuba. Byli też rycerze św. Wojciecha, którym ks. Prymas wcześniej poświęcił szaty.

W Eucharystii uczestniczyło około 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy. Obecny był m.in. prymas-senior kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita lubelski abp Józef Życiński, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Przybyłych witał gnieźnieński biskup pomocniczy Wojciech Polak, który wspólnie z bp. Bogdanem Wojtusiem odczytał listy nadesłane przed miesiącem z okazji jubileuszu przez papieża Benedykta XVI oraz śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Później głos zabrał ksiądz Prymas.

Nawiązując do św. Wojciecha, przypomniał, że schyłek pierwszego tysiąclecia był czasem zasiewu wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach. „Ziarno wiary rzadko wschodzi bez łez i krwi. Nie zabrakło tego także w życiu św. Wojciecha. Był jak dobre ziarno rzucone w ziemię, które obumarło i dzięki wspólnocie ze Zmartwychwstałym owocuje także za naszych dni. Trzeba więc patrzeć bardzo daleko, by dostrzec owoce Bożego posiewu” – powiedział prymas Muszyński.

O ziarnie rzuconym w ziemię, w kontekście katastrofy smoleńskiej wspomniał także w homilii metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Arcybiskup powiedział m.in.: „Zdaję sobie sprawę i wszyscy musimy o tym pamiętać, że sam fakt, iż ktoś zginął w lotniczej katastrofie nie daje jeszcze powodów, by go nazywać męczennikiem, słowo to bowiem odnosi się do tych, którzy dobrowolnie podjęli decyzję, by swoje życie uczynić ofiarą w obronie wartości najwyższych. Jednak w przypadku wielu osób poległych tego pamiętnego dnia można chyba mówić, że ich tragiczna śmierć nosiła znamiona ofiarnego daru, bowiem to, co stało się 10 kwietnia stanowiło jakieś zwieńczenie ich wieloletniego życia poświęconego służbie dla ocalenia prawdy, także tej strasznej sprzed 70 lat, prawdy o Katyniu”.

Prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk nałożył krzyże misyjne 30 osobom duchownym i świeckim, które wyjadą do pracy misyjnej.

My, jako Domowy Kościół, uczestniczyliśmy w procesji niosąc obraz Świętej Rodziny, przywieziony w tym celu z Inowrocławia. Uroczystość po raz kolejny potwierdziła jak bogaty jest Kościół katolicki w swojej różnorodności i jak bardzo w tej różnorodności tworzymy jedność.