Niedziela Świętej Rodziny w parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie

26 grudnia w kościele bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, ksiądz abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski odprawił Mszę św. o godz. 18, podczas której pobłogosławił indywidualnie pary małżeńskie i wręczył pamiątkowy obrazek z tekstem listu Prymasa z dnia 12 grudnia do małżonków. W czasach, kiedy tyle mówi się o kryzysie instytucji małżeństwa i rodziny byliśmy naocznymi świadkami tego, jak wielka liczba par małżeńskich stanęła w gotowości do odnowienia swoich ślubów. W homilii ksiądz Prymas powiedział: „Moi Kochani – Wy jesteście «domowym Kościołem». W domu, który stworzyliście od momentu zawarcia sakramentu małżeństwa, obecny jest Chrystus”. Mimo, że słowa te odnosiły się do wszystkich rodzin, są one potwierdzeniem i przypomnieniem tego, z czym spotykamy się w duchowości naszego Ruchu.

W Niedzielę Świętej Rodziny, Pan Bóg dał nam znak widzialny: w postaci szczególnego błogosławieństwa. Dodatkowo, po poświęceniu nowych organów przez księdza Prymasa, odbył się koncert organowy w wykonaniu organisty Fary Poznańskiej – Roberta Napieralskiego.

W III niedzielę Adwentu – 12 grudnia rozpoczęły się kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. W tym właśnie dniu wydany został list księdza Prymasa do małżonków. W liście tym znajdujemy zachętę do lektury papieskiej adhortacji z roku 1981, dotyczącej rodziny: „Familiaris consortio”. Papież wskazuje w niej na rodzinę chrześcijańską jako wspólnotę dialogu z Bogiem, wspólnotę wierzącą i ewangelizującą oraz wspólnotę w służbie człowiekowi. Dokładnie dwadzieścia lat później – w 2001 roku Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi parę małżeńską – Marię i Ludwika Quattrocchi. Benedykt XVI wyniósł do godności błogosławionych małżonków Zelę i Ludwika Martin.

pamiatka001

prymas001

Print Friendly, PDF & Email