Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w Chodzieży

Już po raz czwarty małżeństwa z Chodzieży i okolic, w tym także z Domowego Kościoła włączyły się w świętowanie Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa (MTM) obchodzonego w dniach 7-14 lutego. Z tej okazji przygotowano dla małżeństw różne propozycje, które miały posłużyć przede wszystkim wspólnemu spędzeniu czasu, zatrzymaniu się na chwilę nad tematem relacji z współmałżonkiem oraz oczywiście wzmocnieniu tej ważnej więzi. Było coś dla ciała i coś dla ducha, więc każdy mógł odnaleźć odpowiednią dla siebie formę przeżywania tego szczególnego tygodnia cieszenia się małżeństwem. W inicjatywie nie zabrakło głosu młodzieży i dzieci – jeszcze przed głównymi obchodami MTM była możliwość wzięcia udziału w konkursach plastycznych i literackich o tematyce małżeństwa – zarówno piękno jak i prostota miłości małżeńskiej przedstawionej w pracach była niewątpliwie chwilą zachwytu, ale również zadumy dla wszystkich czytających i oglądających.

Warto przypomnieć, że MTM z założenia jest kampanią społeczna promującą szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny – celem jest propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Jednocześnie akcja ma inspirować małżonków do rozwoju osobistego, doskonalenia swoich umiejętności interpersonalnych (m.in. dot. efektywnej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, wspólnego zaangażowania w rodzicielstwo itp.) oraz do twórczego spędzania czasu razem.

MTM w Chodzieży rozpoczął się konferencją z Aleksandrą Marią Gil nt. małżeństwa, rodzicielstwa, a szczególnie wzajemnego oddziaływania tych relacji w takich obszarach jak m.in.  „konsekwencja w wychowaniu, a więź małżeńska”. Było profesjonalnie, ciekawie, aktywnie, wręcz „warsztatowo” – można było dowiedzieć się co i w jakim stopniu wpływa obecnie na rozwój dzieci i młodzieży, a co szczególnie ważne, w jaki sposób rodzice poprzez wspólne zaangażowanie, jedność w relacji oraz konsekwentność, mogą bezpiecznie przeprowadzić swoje dziecko przez prawdziwą „dżunglę” tych wpływów. W trakcie konferencji trwały warsztaty plastyczne dla dzieci, a na koniec spotkania rozstrzygnięto konkursy plastyczne i literackie. Prace można było obejrzeć na pięknie zorganizowanej wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży.

W ramach obchodów odbył się również pokaz mody pt. „Randka w dobrym stylu” przy udziale lokalnych sklepów odzieżowych, a także spektakl pt. „Wariat i Zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza w wykonaniu utalentowanej chodzieskiej młodzieży, czyli grupy teatralnej „Próbownia”.

Sportowym akcentem Tygodnia Małżeństwa był tradycyjnie III CHODZIESKI BIEG PAR – „Pobiegajmy razem”, na którym podobnie jak w latach poprzednich dopisała nie tylko frekwencja, ale przede wszystkim wspaniała atmosfera i wspólna, sportowa zabawa. Medal tworzyły dwie połowy serca, kompletowane przez pary poprzez pokonanie krótkiego odcinka trasy w pojedynkę, a następnie wspólnej „prostej” do mety. Wszystkie pary finiszowały z radosnym uśmiechem, a po biegu otrzymały pamiątkowy pakiet.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego świętowania była randka kulinarna „Przez żołądek do serca!”, czyli wspólne gotowanie z półfinalistą programu Master Chef – Mateuszem Krojenka. Była to
z pewnością dla wszystkich świetna okazja do odkrycia nowych smaków. Małżonkowie zaangażowani w przygotowanie potraw mogli przekonać się czy współpraca w kuchni (pod presją czasu i głodnych współbiesiadników) jest ich mocną stroną – uśmiechy nie schodziły uczestnikom z twarzy, a zdrowa rywalizacja par i „włożone serce” zaowocowały pyszną kolacją i deserem.

Oprócz zorganizowanych wydarzeń, tradycyjnie już w trakcie trwania całego tygodnia, małżeństwa mogły skorzystać z różnych akcji promocyjnych oraz rabatów, w które włączyły się restauracje, kawiarnie i kwiaciarnie – w tym celu wystarczyło okazać ślubne zdjęcie. Nie brakowało więc możliwości by ciekawie spędzić czas we dwoje i okazać sobie miłość wychodząc odrobinę poza codzienność.

Dla małżeństw doświadczających trudności lub kryzysów w swojej relacji była możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji, by „spojrzeć na swoje trudności pełniej, głębiej, a w konsekwencji, postawić pierwszy krok, aby je rozwiązać” – Agnieszka Widomska Gabinet Psychoterapeutyczny „Idąc”.

Uroczystym zakończeniem obchodów było spotkaniem z Bogiem, który jest miłością,  by łącząc się w modlitwie, dziękować za miłość, prosić w intencji naszych ukochanych, naszych bliskich oraz by kochać jeszcze bardziej – Msza św. w intencji tych, których kochamy odbyła się w parafii św. Floriana w Chodzieży. Był to piękny czas modlitwy. Homilię wygłosił ks. Hubert Wiśniewski – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie archidiecezji gnieźnieńskiej, kierując uwagę na kluczową w miłości kwestię jaką jest przyjmowanie drugiego człowieka jako daru, ale również zdolność widzenia siebie w relacji z innymi w tej właśnie perspektywie. W liturgię włączyły się małżeństwa z Domowego Kościoła, a charakter zanoszonych intencji podkreślała piękna oprawa muzyczna m.in. pieśń o miłości oraz Marsz Mendelssohn , który wybrzmiał po Mszy św. w trakcie indywidualnego błogosławieństwa małżeństw.

Dziękując Panu Bogu za ten wyjątkowy czas, wierzymy głęboko, że był to po raz kolejny tydzień sprzyjający ku temu by przyjrzeć się swojemu małżeństwu z uwagą, z poczuciem wdzięczności za ten dar, ale również by – po prostu – przeżywać radość z bycia razem. Niech będzie to zastrzyk optymizmu na wiele dni do przeżywania piękna rzeczywistości małżeńskiej, w której każdy dzień wygląda zazwyczaj „normalnie i ekstremalnie” – i to jednocześnie!

Akcja była objęta patronatem parafii św. Floriana w Chodzieży, Burmistrza Miasta Chodzieży, Starosty Powiatu Chodzieskiego oraz Chodzieskiego Domu Kultury. W obchody włączyli się także liczni partnerzy, którym jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie i pomoc. Wszystkich chętnych by dołączyć i zaangażować się w projekt zapraszamy do kontaktu  z Chodzieskim Forum Małżeństw.

Paulina i Maciej Boruccy

Print Friendly, PDF & Email