Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Adwentowy Dzień Wspólnoty w Chodzieży

W niedzielę 11 grudnia 2022 r. dzięki gościnności parafii pw. św. Floriana w Chodzieży obchodziliśmy Adwentowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w rejonie chodzieskim.

Hasłem roku formacyjnego 2022/2023 jest „Życie w świetle”. Cztery tematy tegorocznych dni wspólnoty nawiązują do tego jak poprzez świadectwo i głoszenie Słowa (martyria), przez liturgię, czyli sprawowanie kultu (liturgia) oraz poprzez służbę (diakonia) dokonuje się budowanie wspólnoty (koinonia) – wspólnota Kościoła jest miejscem, gdzie realizuje się życie w świetle. Zgodnie z powyższą propozycją, adwentowy dzień wspólnoty koncentrował się wokół tematu „Leiturgia”.

Dzień wspólnoty rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży, którą odprawił ks. Krystian Molecki, moderator DK rejonu chodzieskiego, a koncelebrował ks. Przemysław Kubacz. Podczas parafialnej Mszy Św. posługiwały małżeństwa i rodziny z rejonu oraz młodzież – jako diakonia muzyczna. Podczas Namiotu Spotkania modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem fragmentem Pisma Świętego Łk 2,25-32, a po przejściu do salki parafialnej i zapaleniu świecy odmówiliśmy hymn „Benedictus” i zostały przywitane poszczególne wspólnoty.

Konferencję na temat liturgii przygotowali Ola i Michał – animatorzy oazy młodzieżowej. W bardzo ciekawy i przystępny sposób Ola przybliżyła wątki niełatwego listu apostolskiego papieża Franciszka „Desiderio desideravi” o formacji liturgicznej ludu Bożego, zwracając uwagę na to, jak ważna w liturgii jest m.in. umiejętność odczytywania symboli oraz cisza. Zakończeniem było wspomnienie o roku liturgicznym jako rytmie i stylu życia chrześcijanina.

Był również czas na nasze krótkie świadectwo dotyczące przeżywania w rodzinie roku liturgicznego, a szczególnie adwentu. Zaczerpnęliśmy i przekazaliśmy w tym temacie inspiracje z książki bpa Józefa Wysockiego „Rytuał rodzinny” oraz książki ks. Jerzego Stefańskiego „Liturgia dla każdego”, a także z życia naszego i życia rodzin, które znamy. Wspomnieliśmy również o dzisiejszym zabieganym życiu, gdzie ogromnym trudem jest, by oprócz codziennych zajęć i trudów, znaleźć siłę na dodatkowe czynności oraz aktywności jak np. dbanie o przeżywanie roku liturgicznego w domu. Warto odwrócić myślenie, by w Bogu odnajdywać siłę i zaczynać od Niego, by przeniknąć Jego obecnością i miłością wszystko, co się czyni. Przytoczyliśmy także krótko „historię” powstawania roku liturgicznego.

W trakcie konferencji dzieci z rodzicami pokolorowały rysunki różnych rodzajów świec używanych w liturgii, po czym w ramach poznawania symboliki światła w roku liturgicznym, już w pełnym gronie, dopasowywaliśmy opisy świec do kolorowanek przyklejonych na ścianie.

Dzień wspólnoty zakończył się agapą. Za całe dobro tego dnia, wspólnotę modlitwy i stołu – chwała Panu!

Paulina i Maciej