Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Rejonowy Dzień Wspólnoty w Chodzieży

W niedzielę 16. października 2022 r. w parafii Nawiedzenia NMP w Chodzieży obchodziliśmy Dzień Wspólnoty w rejonie chodzieskim – pierwszy w nowym roku formacyjnym. Hasłem roku formacyjnego 2022/2023 jest „Życie w świetle”. Cztery tematy tegorocznych dni wspólnoty będą nawiązywały do tego jak poprzez świadectwo i głoszenie Słowa (martyria), przez liturgię czyli sprawowanie kultu (liturgia) oraz poprzez służbę (diakonia) dokonuje się budowanie wspólnoty (koinonia) – wspólnota Kościoła jest miejscem gdzie realizuje się życie w świetle. Zgodnie z powyższą propozycją, pierwszy dzień koncentrował się wokół tematu „martyria”.

Dzień Wspólnoty rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele Nawiedzenia NMP w Chodzieży, którą odprawił ks. Piotr Szcześniak, a koncelebrował moderator rejonu chodzieskiego DK – ks. Krystian Molecki. Podczas parafialnej Mszy Św. posługiwały małżeństwa i rodziny z rejonu. Po Mszy Świętej podczas Namiotu Spotkania modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem fragmentem Pisma Świętego Mt 5,14-16. Następnie przeszliśmy do salki parafialnej, gdzie zawiązaniem wspólnoty została zapoczątkowana dalsza część spotkania. Po wylosowaniu fragmentu Pisma Świętego można się było nim podzielić i jednocześnie przywitać, a odbywało się to w kilkuosobowych grupkach.

Moderator ks. Krystian Molecki wygłosił katechezę, zwracając uwagę, że nim zaczniemy zastanawiać się jakimi jesteśmy chrześcijanami, warto zastanowić się czy w codziennym życiu jesteśmy dla innych „najpierw po prostu ludźmi” – zdolnymi do gestów troski, czułości, miłości – w domu, szkole, miejscu pracy… Jednocześnie ks. Krystian poddał refleksji to na ile w naszych kręgach „świecimy sami sobie”, a na ile pozwalamy innym zobaczyć światło, poprowadzić ich do tego czego sami doświadczamy w relacji z Bogiem oraz we wspólnocie.

Po katechezie usłyszeliśmy poruszające świadectwo Justyny i Walerego z Murowanej Gośliny, którzy uczestniczyli w tym roku w Oazie Rodzin I stopnia. Słowo głosiły również dzieci, które poprzez śpiew i taniec chwaliły Pana Boga.

Dzień Wspólnoty zakończył się agapą. Dzięki serdecznej gościnności ks. Jana Korygacza, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP oraz miejscowych kręgów mogliśmy przeżyć ten piękny dzień karmiąc ducha i ciało. Bóg zapłać!

Paulina i Maciej