Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Pielgrzymka jubileuszowa na Jasną Górę

Rocznice i jubileusze dla ludzi wierzących są zawsze okazją i wezwaniem do wdzięcznego wspominania wielkich dzieł Bożych. Słowa ks. Franciszka Blachnickiego, motto do jubileuszowej publikacji „Bogu dziękujcie – ducha nie gaście” towarzyszyły nam podczas Pielgrzymki Jubileuszowej Domowego Kościoła na Jasną Górę. 9 września 2023 r., w piękny słoneczny dzień, z naszej archidiecezji wczesnym rankiem wyruszyły do Częstochowy dwa autokary pielgrzymów. Z rejonów Inowrocław i Gniezno na świętowanie 50-lecia istnienia Domowego Kościoła wybrało się łącznie około 80 pielgrzymów. W sumie było nas około 140 osób, bo pozostałe małżeństwa przyjechały z całymi rodzinami, również z rejonów  Chodzież i Września. Radość jubileuszu dzielili z nami również kapłani: ks. Sławomir Rachwalski, ks. Paweł Bucki, ks. Michał Romel i ks. Bartosz Golnik. Wyróżnialiśmy się wśród tak licznie zgromadzonych pielgrzymów z całej Polski i zagranicy białymi chustami z logo jubileuszu i nazwą naszej diecezji.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się modlitwą dziękczynną w Dolinie Miłosierdzia. Jednym z trzech świadectw dotyczących owoców trwania we wspólnocie DK, było świadectwo Pauliny i Macieja Boruckich, pary odpowiedzialnej za rejon Chodzież. Głównym punktem świętowania była Msza św. na Błoniach Jasnogórskich pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo, podczas której homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk – delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Słowa Psalmu 78, Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy, były myślą przewodnią homilii. Ksiądz Biskup podkreślił, że w Domowym Kościele otrzymaliśmy w darze szczególne przywileje, szanse czy inaczej zobowiązania, wpisane w naszą formację, które są skuteczne i winny być przyjmowane z radością. Są one nadal aktualne i prowadzą do piękna i świętości w małżeństwie. Podkreślił również rolę Eucharystii, darów z niej płynących oraz wskazał na konieczność kontynuacji owoców stołu Bożego przy stołach rodzinnych, gdzie dzielimy się słowami – przepraszam, dziękuję, proszę. Wskazał również na Maryję, Niepokalaną, jako wzór dla nas.

Dopełnieniem uroczystości jubileuszowych była Droga Krzyżowa prowadzona przez członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, według rozważań ks. Jarosława Błażejaka – krajowego moderatora KWC. Podczas rozważań mogliśmy usłyszeć świadectwa wielu osób, którzy opowiadali o cudach, przemianach dokonujących się dzięki podjęciu daru abstynencji dla innych.

Większość pielgrzymów z naszej diecezji wróciła do domów w sobotę, niektórzy zostali jeszcze w Częstochowie na nocleg, byli i tacy, którzy pielgrzymowali dalej, do Markowej, gdzie w niedzielę wzięli udział w beatyfikacji rodziny Ulmów. Nasze serca wypełniały radość i wdzięczność – za charyzmat Ruchu Światło – Życie, za każdego brata i siostrę ze wspólnoty Domowego Kościoła, za dar zobowiązań…

Chwała Panu!