Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Poznajmy się! Rekolekcje tematyczne w Rościnnie

Niekiedy brakuje słów, a może po prostu odwagi, by wyrazić to, co kryje się w sercu. Budowanie wzajemnych mocnych więzi małżeńskich jest podstawą dla właściwego funkcjonowania rodziny. Fundament jednak znajduje się gdzie indziej – w Bogu. Dbając o zażyłą relację z Panem Bogiem, wsłuchując się w Jego głos, podejmując trud odczytywania Jego woli i oddając się całkowicie do Jego dyspozycji, małżonkowie otwierają się na siebie nawzajem.

Rekolekcje tematyczne Poznajmy się na nowo. O relacjach w małżeństwie i rodzinie, będące autorskim pomysłem i wynikiem współpracy ks. Huberta Wiśniewskiego oraz Danuty i Krzysztofa Świtajów, odbyły się w Archidiecezji Gnieźnieńskiej po raz drugi. Olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu rekolekcje dobitnie pokazało, że potrzebne jest coraz głębsze wnikanie w rozumienie chrześcijańskiego małżeństwa i specyfikę jego urzeczywistniania. Nie wystarczy bowiem stanąć przed ołtarzem w dniu ślubu i żyć w przeświadczeniu, że jakoś to będzie. Niezbędne jest nieustanne podtrzymywanie tej pierwotnej miłości. Konieczna jest stała formacja małżeńska i rodzinna. Niekiedy wręcz potrzebna jest walka, by nie zaprzepaścić jedności, szacunku, wierności i małżeńskiego szczęścia.

Uczestnicy rekolekcji trwających od 26-31 lipca, mieli zatem okazję spojrzeć zarówno na swoją więź jaką posiadają z Bogiem, jak i na swe własne małżeńskie relacje. Spotkanie ze Słowem, adoracja Najświętszego Sakramentu, dialog małżeński oraz modlitwa małżeńska, były okazją do tego, by zweryfikować swoje powołanie małżeńskie i odświeżyć te miejsca, które po iluś latach wspólnego życia zostały zaniedbane lub niedostrzeżone. Konferencje przeplatane warsztatami pozwoliły usystematyzować niektóre płaszczyzny małżeńskiego życia, a niekiedy odkryć zupełnie nowe oblicze żony i męża.

Dzięki zaangażowaniu pary gospodarczej, Romki i Marka Batkowskich oraz życzliwości i kompetencjom Magdy i Jarka Forgielów, rekolekcje były okazją do zbudowania chrześcijańskiej wspólnoty, funkcjonującej we wzajemnej służbie i oddaniu. Dzięki temu, że małżeństwa zjechały do Rościnna z różnych stron Polski – z diecezji bydgoskiej, częstochowskiej, elbląskiej, gdańskiej, gliwickiej, gnieźnieńskiej, katowickiej, legnickiej, łódzkiej, łowickiej, poznańskiej, warmińskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej i wrocławskiej – rekolekcje dały możliwość wymiany najrozmaitszych doświadczeń małżeńskiego życia oraz były czasem umacniania w wierze.

Módlmy się, by każda polska rodzina wzrastała w mocy Ducha Świętego!