Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych w Pelplinie

4 listopada 2023 r. przeżywaliśmy Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych. Tego dnia spotkały się wszystkie filie w różnych miejscach Polski. Nasza filia pelplińska tym razem gościła w Collegium Marianum, sąsiadującym z Bazyliką Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w samym sercu filii – w Pelplinie. Hasłem przewodnim tego spotkania było hasło roku formacyjnego: „Kościół żywy”. Z naszej archidiecezji w spotkaniu uczestniczyło 7 osób: para filialna, para diecezjalna, przedstawiciele diakonii modlitwy oraz oazy dorosłych.

Podczas zawiązania wspólnoty uczestnicy z poszczególnych diecezji musieli dokończyć zdanie „Kościół żywy to…” i tym sposobem zostaliśmy wprowadzeni w temat DWDD. Pogłębieniu tematu służyła konferencja, którą wygłosił moderator filii pelplińskiej, ks. Zenon Pipka. Nawiązywał w niej do referatu o. Bartłomieja Parysa pt. „Elementy teologii Żywego Kościoła u ks. Franciszka Blachnickiego”, wygłoszonego podczas ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych w Częstochowie. Ksiądz moderator mówił m.in. o naszej gotowości do budowania Żywego Kościoła. Jeśli mamy stać się narzędziami Pana, to powinniśmy być pokorni (otwarci na wolę Pana Boga) i sprawni (oczyszczeni w sakramencie pokuty i pojednania, umocnieni przez budowanie osobistej relacji z Panem w adoracji, Eucharystii, rekolekcjach). Następnie w grupach uczestnicy dzielili się, czym dla nich jest Kościół Żywy i co konkretnie mogą zrobić, aby Kościół wokół nas stał się prawdziwie żywy.

Po namiocie spotkania Eucharystię w kaplicy Collegium Marianum koncelebrowali kapłani zgromadzeni na dniu wspólnoty, a homilię wygłosił moderator Ruchu Światło-Życie diecezji pelplińskiej, ks. Artur Pukownik. Ks. Artur próbował nam uświadomić, że między prawdziwą, osobową relacją z Chrystusem a wykonywaniem pobożnych praktyk religijnych istnieje ogromna różnica. „Wykonujemy” Namiot Spotkania, uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, pomodlimy się „dziesiątką” różańca, a mogą to być pozory. Taka postawa może prowadzić nas do pychy, będziemy chcieli zająć „pierwsze miejsce przy stole”. A przecież nie możemy zasłaniać Jezusa, musimy być przezroczyści, by przez nas było widać Pana, jego działanie. Żywy Kościół to ten, w którym każdy z nas dba o żywą, osobistą relację z Chrystusem i jest otwarty na działanie Ducha Świętego.

W krótkiej przerwie po obiedzie mogliśmy skorzystać z możliwości zwiedzania bazyliki, która pierwotnie była świątynią klasztoru cystersów.  Byliśmy pod wrażeniem jej wielkości i ogromnej ilości relikwii, jakie tam się znajdują, a dostępne oczom zwiedzających są jedynie w oktawie święta Wszystkich Świętych. Skorzystaliśmy również z możliwości pomodlenia się w krypcie, w której zostało złożone ciało pierwszego biskupa pelplińskiego ks. Jana Bernarda Szlagi.

Kolejnym punktem dnia wspólnoty było spotkanie grup diakonijnych oraz kręgu filialnego. DWDD zakończyliśmy wspólnymi nieszporami w kaplicy.