O młodych na Kongregacji

W dniach 23-25 lutego 2018 na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się 43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele oaz młodzieżowych, Domowego Kościoła oraz różnych diakonii specjalistycznych z wielu diecezji w Polsce, a także z innych państw, np. z Ukrainy. Reprezentacja naszej archidiecezji liczyła dwie animatorki z oazy młodzieżowej oraz ośmiu członków Domowego Kościoła, wśród nich m.in. para diecezjalna Dorota i Jacek Skowrońscy.

Kongregacja przebiegła pod hasłem nowego roku formacyjnego „Młodzi w Kościele”. Oficjalne rozpoczęcie kongregacji miało miejsce w sobotę podczas wspólnej jutrzni. Konferencje, które można było usłyszeć w ciągu dnia, odnosiły się do różnych aspektów oraz problemów bycia młodych w Kościele. Poruszono m.in. temat ewangelizacji w „przedsionku”, czyli jak wyjść do osób, które tylko biernie uczestniczą w niedzielnej Eucharystii. Równie ciekawą konferencję wygłosiła para krajowa Domowego Kościoła na temat tego, co członkowie DK mogą zrobić, aby zachęcić i umożliwić młodzieży formację w Ruchu Światło-Życie. Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Jako pieśń na wyjście po raz pierwszy została zaśpiewana piosenka roku, pt. „Młode serca”. Wieczorem odbyły się nieszpory, podczas których moderator generalny Ruchu, ks. Marek Sędek, uroczyście pobłogosławił nowych członków Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” oraz centralnych diakonii specjalistycznych. Również dwóch księży wstąpiło do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim.

W niedzielę podczas konferencji rozważano temat sakramentu bierzmowania, które ma być nowym początkiem drogi wzrastania w wierze dla młodych ludzi. Kilka osób z oazy młodzieżowej podzieliło się swoim świadectwem bycia w Ruchu. Tradycyjnie konferencję wprowadzającą w temat roku wygłosił moderator generalny ks. Marek Sędek. Uroczyste zakończenie kongregacji miało miejsce podczas Eucharystii w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Był to piękny czas spotkania z członkami Ruchu z różnych zakątków Polski. Mieliśmy okazję do wspólnej modlitwy, rozmowy oraz wymiany doświadczeń. Teraz z niecierpliwością czekamy na rekolekcje letnie. Chwała Panu!

Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia nagrań z kongregacji na stronie http://kongregacja.oaza.pl/

Marlena Świtalska

 

Print Friendly, PDF & Email