Oaza przy grobie św. Wojciecha

Tegoroczne spotkanie Ruchu Światło-Życie podsumowujące wakacyjne oazy rekolekcyjne i rozpoczynające kolejny rok formacyjny odbyło się w Gnieźnie, przy grobie św. Wojciecha. Skąd taki pomysł? Od jakiegoś czasu dojrzewała w nas myśl, żeby zgromadzić oazowiczów w katedrze gnieźnieńskiej, w sercu diecezji. Mieliśmy wewnętrzne przekonanie, że Ruch w naszej diecezji potrzebuje spotkania właśnie w tym miejscu, żeby uczyć się od św. Wojciecha gorliwości w głoszeniu Ewangelii i dojrzewania do posiadania siebie w dawaniu siebie.

Eucharystię w Bazylice Prymasowskiej koncelebrowali księża moderatorzy naszych wspólnot i kręgów. W homilii ks. Sławomir Rachwalski nawiązał do tematu roku „Młodzi w Kościele” i pokazał, w czym starsi potrzebują młodszych. Powiedział też, że młodzież jest naszym papierkiem lakmusowym sprawdzającym spójność naszego życia, a także żywotność Ruchu Światło-Życie. Na koniec Eucharystii nastąpiło przekazanie posług. Parą rejonową w rejonie II zostali Marlena i Adrian Ptaszyńscy, a w nowym rejonie IV posługę pary rejonowej pełnić będą Kornelia i Ryszard Pustelikowie. Ponadto Danuta i Krzysztof Świtaj przekazali odpowiedzialność za diecezjalną diakonię oaz rekolekcyjnych Lidii i Wojciechowi Banasińskim.

Kolejna część spotkania odbyła się w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, gdzie mogliśmy wysłuchać budujących świadectw z wakacyjnych rekolekcji oazowych. W tym czasie wspólnotę odwiedził ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który nie tylko z uwagą wysłuchał świadectw, ale również zachęcił nas do dzielenia się doświadczeniem wspólnoty także na zewnątrz, wśród tych ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień.

Nie zabrakło również podziękowań za dotychczasową posługę, w szczególności ks. Markowi Siwce, który po dwudziestu latach zakończył odpowiedzialność moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie. Dziękując ks. Markowi chcieliśmy przede wszystkim podkreślić jego wielką otwartość i życzliwość, a także świadectwo życia charyzmatem Ruchu. Współpracując z ks. Markiem w ostatnim czasie byliśmy zbudowani jego troską o jedność Ruchu, zachowanie charyzmatu i poszukiwanie sposobów na jego realizację w nowych warunkach. Jak ks. Marek sam powiedział, był moderatorem mianowanym jeszcze w poprzednim wieku i w czasie posługi mógł obserwować, jak Ruch Światło-Życie, pomimo różnych trudnych doświadczeń, rozwija się i ciągle szuka sposobu na owocne realizowanie swojego charyzmatu.

Na koniec oficjalnej części spotkania można było usłyszeć zapowiedzi najważniejszych inicjatyw czekających nas w najbliższym roku. Jedną z nich jest dzień skupienia dla par animatorskich, który odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Już teraz zapraszamy do zarezerwowania sobie w kalendarzu soboty 27 października 2018 r. Ks. Sławomir Rachwalski opowiedział o inicjatywie 40 dni modlitwy i postu w intencji dzieł nowej ewangelizacji w archidiecezji gnieźnieńskiej. Szczegółowe informacje pojawią się w najbliższym czasie na naszej stronie internetowej. Ks. Waldemar Myka zachęcał młodzież do udziału w Oazowej Szkole Animatora. Będą to cztery weekendowe spotkania przygotowujące do odpowiedzialnej posługi animatorskiej. Najbliższe spotkanie już 22 września w Murowanej Goślinie.

Dziękujemy wszystkim za piękne zaangażowanie w tworzenie naszej diecezjalnej wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Każdy z Was jest ważny i potrzebny, cieszymy się, że formujecie się i chcecie pogłębiać swoją relację z Bogiem Ojcem, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym.

Niepokalana Matko Kościoła, módl się za nami! Czcigodny Sługo Boży ks. Franciszku Blachnicki, wstawiaj się za nami!

 

Ks. Hubert Wiśniewski
moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Dorota i Jacek Skowrońscy
para diecezjalna Domowego Kościoła

Print Friendly, PDF & Email